The Allman Brothers Band, czyli czarny motocyklowy 11 listopada

Zespół ten powstał w 1969 r. i w krótkim czasie wpisał się złotymi zgłoskami w historię muzyki rockowej – do dzisiaj uznawany jest za jeden z najbardziej wpływowych i znaczących zespołów XX w. Wsławił się nie tylko obecnością w „Rock’n’Roll Hale of Fame”, ale też niestety tym, że dwaj jego założyciele zginęli w motocyklowych wypadkach i to rok po roku: 21 października 1971 i 11 listopada 1972. Ale zacznijmy od początku: zespół założyli bracia Alllman: Gregg (klawisze) i Duane (gitara), stąd nazwa – zespół braci Allman. Do braci dołączyli: Dickey Betts (gitara), Berry Oakley (bass) i Butch Trucks (perkusja). Ci muzycy sesyjni, grający dotąd w studiach nagrań z największymi gwiazdami tamtych czasów, szybko wypłynęli na szerokie wody. Najpierw nagrali dwa albumy: „The Allman Brothers Band” (1969) i „Idlewild South” (1970), ale dopiero trzeci album wyniósł ich na szczyt popularności.

allman2The Allman Brothers Band, At Filmore East, NY, 1971

Była to rejestracja koncertu w Filmore East w Nowym Yorku wydana póxniej na płycie jako „At Filmore Eats Live” (1971). Zespół rozwijał się szybko, gromadząc wielu oddanych fanów. Do tego Duane okazał się nie byle jakim wirtuozem gitary (w 2003 roku znalazł się na 2. miejscu najlepszych gitarzystów wszechczasów według magazynu „Rolling Stone”). Niestety szczęście nie trwało długo.

21 października 1971 roku, po południu, Duane Allman dosiadł swojego Harleya Sportstera po raz ostatni. Wybrał się na przejażdżkę po Macon (w którym wówczas mieszkał cały zespół) w stanie Georgia. Jechał Hillcrest Avenue i kiedy dał Harremu po garach, na przeciwko niego, po drugiej stronie ulicy, pojawiła się nagle spora ciężarówka z budowlanym dźwigiem. Ciężarówka  zaczęła skręcać w lewo, wprost pod koła Sportstera. Duane zahamował i skręcił również w lewo, licząc na to, że zmieści się obok skręcającego samochodu. Niestety, w połowie manewru potężne ramie dźwigu zamontowanego na ciężarówce obróciło się w jego stronę, nie pozostawiając mu już miejsca na jakikolwiek manewr. Motocykl uderzył w ciężarówkę, odbił się od niej i przeszlifował asfalt wzdłuż krawężnika pobliskiego przystanku autobusowego. Samego Duane’a swoim potężnym uderzeniem strąciła z motocykla końcówka ramienia dźwigu. Świadkowie twierdzą, że tuż po wypadku muzyk miał tylko parę zadrapań i wyglądał jakby mu się nic nie stało. W rzeczywistości ramie dźwigu zmasakrowało jego narządy wewnętrzne. Duane Allman zmarł w szpitalu w kilka godzin później.

allman1Duane Allman i Berry Oakley

Prawie dokładnie rok później – 11 listopada 1972 r., zaledwie trzy przecznice dalej, miał  motocyklowy wypadek Berry Oakley, basista grupy Allman Brothers. Kiedy zakręcał swoim Triumphem na Napier Avenu, trochę przedobrzył obliczenia zakrętu i wyleciał na drugi pas ruchu, prosto pod pędzący z przeciwka autobus. Podobnie jak Duane’a jego też uderzenie zrzuciło z motocykla – zanim jednak to się stało, przywalił głową w bok autobusu. Jednak po wypadku na tyle dobrze się czuł, że odmówił przewiezienia do szpitala i podjęcia jakiegokolwiek leczenia. Niestety, już po trzech godzinach dostał drgawek i zaczął czuć potworny ból głowy. Zmarł zaraz po przewiezieniu do szpitala. Lekarze jako przyczynę śmierci ustalili obrzęk mózgu powstały na skutek pękniętej czaszki. W dwadzieścia parę lat później władze legislacyjne stanu Georgia nazwały jeden z mostów nad stanową dziewiętnastką w Macon „Raymond Berry Oakley III Bridge”, ku pamięci tego świetnego muzyka.

Jeden z największych hitów The Allman Brothers Band – jeszcze z czasów Duane’a i Oakleya – „Midnight Rider” (wersja gitarowa z koncertu Live at Great Woods w 1991)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.