Ace Cafe, czyli motocyklowe miejce kultowe

Lokal ten powstał w 1938 r. w Stonebridge w północno – zachodnim Londynie. Po przebudowaniu skrzyżowania na North Circular Road powstało trochę dodatkowego miejsca i właśnie tam wybudowano kawiarnię, która miała przyciągać zainteresowanie zmotoryzowanych mieszkańców miasta. Niestety, w trakcie II wojny światowej miejsce to miało wyjątkowego pecha. Otóż bliskość stacji kolejowej poskutkowała dość poważnym bombardowaniem, podczas którego lokal został prawie doszczętnie zniszczony.  Odbudowa zakończyła się dopiero w 1949 r. I ta nowa „Ace Cafe” zaczęła i owszem przyciągać zmotoryzowany tłumek – tyle, że w głównej mierze motocyklistów.

acecafeSą tacy, którzy uważają, że stało się tak głównie dlatego, że lokal ten był czynny 24 godziny na dobę. Niezależnie jednak od przyczyn takiego stanu rzeczy, przez całe lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego wieku ciągnęły tam na swoich motocyklach najpierw sławetni Ton Up Boys, a później Rockersi. Słuchano rock’n’rolla, grano na gitarach i odstawiano motocyklowe szaleństwa w duchu „Cafe Racer”. Niestety, sielanka nie trwała długo. W 1969 roku lokal zamknięto – jedną część zajął sklep sprzedający samochodowe opony, a drugą część firma wynajmująca samochody.

Ale motocykliści nie dali za wygraną. Przyjeżdżali tam na motocyklach, organizowali spotkania i cykali sobie przy dawnym, kultowym lokalu zdjęcia. Z tych luźnych spotkań narodziła się idea – głównie w głowie niejakiego Lena Patersona – która poskutkowała założeniem klubu Rocker Reunion. Zaczęto organizować przejazdy klasycznymi motocyklami po najbardziej kultowych dla bikerów miejscach w Londynie, wskrzeszając niejako ideę „Racer Cafe”. W końcu, po kilku latach organizowania motocyklowych zlotów okazało się, że liczba ich uczestników wzrosła do kilkunastu tysięcy – zjeżdżali się z całego świata, by dotknąć motocyklowej historii i zobaczyć te kultowe miejsca. W końcu, w okolicach roku 1994 r. pojawił się pomysł wskrzeszenia „Ace Cafe” nieczynnej już wtedy od 25 lat.

Słowo stało się ciałem i w 1997 r. ponownie otwarto „Ace Cafe”, zaś całkowity remont tego obiektu zakończył się dopiero w 2001 r. Obecnie motocyklowe zloty klasycznych motocykli organizowane przez Rocker Reunion Club przyciągają już ponad 40 tys. motocyklistów. Sama zaś „Ace Cafe” (mimo, że nie jest już czynna przez 24 godziny na dobę) stała się miejscem kręcenia wielu odcinków słynnych brytyjskich programów jak „5 gear”, czy „Top Gear”. O „Ace Cafe” wspomina Evan McGregor w filmie dokumentalnym „Długa droga w dół” mówiąc, że często przesiaduje tam z żoną. Lokal ten można zobaczyć również na reklamówce motocykli Continental GT Royald Enfield. To właśnie z tego miejsca wyrusza trójka widocznych na filmie motocyklistów w drogę do Indii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.