Kenji Ekuan, 1929 – 2015

Co łączy charakterystyczną buteleczkę sosu sojowego Kikkoman z Yamahą VMAX? Otóż obydwa arcydzieła designu zaprojektował Kenju Ekuan – wybitny japoński projektant, który zmarł w wieku 86 lat, 8 lutego 2015 r. Ale to nie jedyne jego projekty. Zaprojektował ich tak wiele, że katalog tych niezwykłych rzeczy wydaje się nie nieć końca.

kikkomanNa tej liście znajdziemy słynny Bullet Train – pociąg obecnie używany przez Narita Ecpress śmigający z portu lotniczego Narita do Tokyo Station jedynie w 53 min. Znajduje się tam też Komachi Bullet Train jeżdżący na trasie łączącej Tokyo z północną Japonią. Ale to nie jedyne perełki – Kenji Ekuan zaprojektował maszyny do szycia, butelki perfum, rozkładane lotnicze fotele, gitary, skutery śnieżne, zegarki, odbiorniki radiowe i oczywiście motocykle Yamaha: YZ450F (2010), XT1200Z Super tenere (2010) czy quady: YFM660 R-Raptor (2001). Stworzył też jeden z dość znanych motocyklowych kasków: Aray SNC RX7-RR6 (2006).

A wszystko zaczęło się w dzieciństwie, kiedy mały Kenji zauważył, że jego matka ma spory problem w nalewaniu na talerz sosu sojowego ze zbyt dużego pojemnika. Tak powstał koncept na małą, poręczną buteleczkę sosu z dwoma dziubkami po obu stronach. Jak się można domyśleć od projektu dwóch dziubków, do wymyślenia dwóch monstrualnych monstrualnych wlotów powietrza po obu stronach Yamahy VMAX pozostała już krotka droga. W każdym razie światu będzie brakowało Kenjiego Ekuana i jego szalonych, ale jakże pięknych pomysłów.

kenjiekuan_49

Kenji Ekuan, 1929 – 2015.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.