Linda Dugeau… królowa motocykli w białych rękawiczkach!

Za historią motocyklizmu nie stoją jedynie faceci. Ważny wkład w propagowanie tej pasji miały również kobiety i to w czasach, kiedy zebranie 50 motocyklistek w całej Ameryce i założenie wraz z nimi jednego z pierwszych żeńskich motocyklowych klubów graniczyło z cudem. Cud ten jednak się udał, a dokonała go Amerykanka Linda Dugeau. To dzięki niej powstał jeden z najgłośniejszych klubów motocyklowych w Stanach, a mianowicie Motor Maids (w angielskim słowo „maids” nie oznacza tylko i wyłącznie – jak się u nas powszechnie sądzi – „pokojówki”, ale też „panna” lub „dziewczyna”, o czym warto pamiętać słuchając np. zespołu Iron Maiden:-). Ale zacznijmy od początku…

Linda Dugeau urodziła się 15 maja 1913 r. w Cape Cod w stanie Massachusetts. Pierwsze lekcje motocyklowej jazdy odebrała jeszcze przed osiągnięciem dorosłości, a jej pierwszym nauczycielem był jej późniejszy mąż Bud. I tak wieku dziewiętnastu lat śmigała już na starym Harleyu Davidsonie, dojeżdżając do Wellesley College we wschodnim Bostonie. Co więcej, swoje motocyklowe eskapady opisywała na łamach miesięcznika „Motocyklist”. Po studiach zatrudniła się jako kurier motocyklowy i każdego dnia pokonywała dziesiątki wąskich uliczek bostońskiego śródmieścia. Nie był to wówczas częsty widok – w latach trzydziestych na motocyklach jeździły nieliczne tylko panie. Wkrótce też Linda zaczęła próbować swych sił w motocyklowych zawodach off-roadowych (po kilkunastu latach zawodniczej kariery stała się najlepszym kobiecym off-roadowcem w kraju). Już na początku swojej kariery wpadła na pewien śmiały pomysł. Otóż dowiedziawszy się, że istnieje lotniczy klub kobiet – Ninety-Nine Club zrzeszający panie pilotujące samoloty, postanowiła utworzyć coś podobnego dla motocyklistek. W tym celu rozpoczęła prawdziwą kampanię wysyłkową – pisała do gazet, salonów motocyklowych, klubów sportowych, innych zawodników, dealerów motocykli i do kogo się tylko dało, zamęczając wszystkich pytaniami czy nie znają przypadkiem jakiejś kobiety motocyklistki. Poszukiwania trwały trzy lata, ale zakończyły się sporym sukcesem: Lindzie udało się dotrzeć do pięćdziesięciu innych motocyklistek, co pozwoliło w 1941 r. na powołanie pierwszego w Ameryce damskiego klubu motocyklowego Motor Maids. Klub stał się szybko znany nie tylko z tego, że zrzeszał wyłącznie kobiety. Członkinie klubu można było rozpoznać z daleka, dlatego że zgodnie z pomysłem Lindy Dugeau, wszystkie jeździły na motocyklach zawsze w białych rękawiczkach!

W 1950 roku Dugeau przeprowadziła się z Bostonu do Kaliforni – głównie dlatego, by móc jeździć motocyklem przez cały rok. Tam też została przewodnikiem wycieczek motocyklowych, organizując wyprawy przez całe Stany aż po pustkowie Kanady. Jednak największym powodzeniem cieszyły się organizowane przez nią górskie wypady off-roadowe czy też przemierzanie, wówczas jeszcze zupełnie dziewiczych, obszarów San Fernando Valley. Jeżdżąc na motocyklu dożyła sędziwego wieku – odeszła mając lat 86, w 2000 r. Stworzony przez nią klub Motor Maids istnieje i prężnie działa do dzisiaj zrzeszając w USA i Kanadzie 1200 motocyklistek. Do dzisiaj, zgodnie z tradycją klubu panie, jeżdżą na motocyklach w białych rękawiczkach.

lindadugeau

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.