BMW McGregora trafia do… muzeum!

Nareszcie wiadomo co zrobić z motocyklem po długiej podróży. Nie ma co go sprzedawać czy – w ekstremalnych przypadkach – złomować. Najlepiej jest taki motocykl oddać do muzeum. Niestety, żeby to uczynić trzeba być co najmniej tak znanym motocyklistą jak Obi Wan  Kenobi… Ups… miało być jak Evan McGregor. Otóż już 27 marca w sławetnym Riverside Museum w Glassgow rusza wystawa pt. „Adventures”, której centralnym punktem i jednocześnie najcenniejszym eksponatem będzie BMW R1200GS, na której McGregor przejechał szmat drogi na użytek dwóch telewizyjnych dokumentalnych serii.

longway

Pierwszy dokument nosił nazwę „Log Way Round” i pokazywał przygody Evana McGregora oraz brytyjskiego prezentera telewizyjnego, podróżnika i pisarza Charleya Boormana podczas motocyklowej wyprawy z Londynu do Nowego Yorku. W drugiej serii o nazwie „Long Way Down” panowie zaliczyli trasę z małej wioski w północnej Szkocji John O’Groats aż do RPA.  Obydwa dokumenty mogliśmy zobaczyć w Polsce za pośrednictwem National Geographic TV. To były rzeczywiście „long way” – w pierwszej motocykliści pokonali niespełna 36 tys. km , w drugiej 31 tys. km. A to oznacza, że przebieg muzealnej beemy to zaledwie 67 tys. km. W sumie nówka sztuka…

Museum w Riverside po raz kolejny organizuje wystawę związaną z motocyklami – wcześniej była to opisywana przeze mnie ekspozycja zdjęć kobiet na motocyklach. Wydaje się zatem, że osoby odpowiedzialne za dobór wystaw w tej placówce są pasjonatami motocykli i to zagorzałymi. Archie Charman – jeden organizatorów – przyrównał nawet wyprawę Boormana i McGregora do sławetnych odkryć  szkockiego dziewiętnastowiecznego misjonarza Davida Livingstoma: „To oczywiste – powiedział – patrząc na podobieństwa między odkrywcami, takimi jak David Livingstone i jego obecni odpowiednicy, że ludzkie pragnienie podróżowania jest ponadczasowe”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.